współczesne biuro

Obecnie bardzo mocno przywiązuje się wagę do tego, w jaki sposób projektować biura, aby mogły one podnosić wydajność pracy osób zatrudnionych w firmie. Nic w tym dziwnego, jak łatwo sobie wyobrazić, warunki, w których pracujemy bardzo mocno oddziałują zarówno na nasze samopoczucie fizyczne, psychiczne jak i na naszą motywację. Wobec tego jak powinno być zaprojektowane współczesne biuro, aby faktycznie stwarzało możliwość efektywnej pracy dla całego zespołu?

Ergonomia miejsca pracy

To właśnie pewne kompendium wytycznych związanych z tym, jak powinno się prezentować biuro. Pierwszą rzeczą jest to, jak przedstawia się aranżacja miejsca pracy w najbliższym otoczeniu pracowników. Warto tutaj wspomnieć o takim wyposażeniu jak odpowiednio duży monitor, który jednocześnie nie będzie psuł wzroku, wygodny fotel biurowy oraz biurko. Pamiętajmy o tym, aby w przypadku pracy biurowej zawsze postawić na odpowiednie oświetlenie- dodatkowe źródła światła powinny emitować światło o barwie najbardziej zbliżonej do naturalnej tak, aby nie były męczące. Najlepiej, aby biuro było wyposażone w efektywny system grzewczy, ale i aby była możliwość klimatyzowania pomieszczeń latem.

Bardzo często w takich przestrzeniach biurowych jedną, dużą salę dzieli się na boksy, w których znajdują się poszczególne stanowiska pracy. Jest to dobre rozwiązanie z wielu względów. Z jednej strony, poszczególne boksy zapewniają odpowiednią ilość miejsca do pracy i stanowią pewną strefę indywidualną dla każdego zatrudnionego. Jednocześnie, pracownik szybko może nawiązać kontakt z innymi, spytać o coś, omówić projekt- nie jest więc w żadnym razie wyobcowany.

O co jeszcze warto zadbać?

Jeśli pracownicy mają w biurze spędzać więcej niż 5 godzin w dniu roboczym- będą musieli robić sobie przerwy. Dobrze jest więc w każdym biurze zaaranżować specjalną przestrzeń, która będzie wydzielona, gdzie będzie można zjeść posiłek, odpocząć, zagotować sobie wody na herbatę lub skorzystać z ekspresu do kawy. Dzięki temu, że przestrzeń ta będzie wydzielona, osoby aktualnie przebywające na przerwie nie będą przeszkadzały tym, które pracują.

Kolejnym, ważnym pomieszczeniem w każdym biurze jest sala konferencyjna. Może ona pełnić wiele funkcji. Z jednej strony może służyć samym pracownikom, na przykład podczas spotkań danego zespołu projektowego, kiedy trzeba coś ustalić i omówić. Z drugiej strony w takiej sali można podejmować klientów oraz partnerów biznesowych. Bez wątpienia, takie miejsce będzie nam więc bardzo potrzebne.

Ostatnią kwestię stanowi utrzymanie czystości na terenie obiektu. Aby było możliwe- ktoś musi regularnie sprzątać biuro, wynosić śmieci oraz zajmować się zaopatrzeniem w podstawowe produkty. Może się tym zająć firma zewnętrzna, ale można też zatrudnić pojedynczą osobę, która będzie takie zadania wykonywała. Nie można tej kwestii pominąć, gdyż nawet najładniej zaprojektowane biuro, o które nikt nie będzie dbał, bardzo szybko stanie się zapuszczone, brudne i nieprzyjemne.

Współautor: herbewo.krakow.pl