Od pewnego czasu obserwujesz, że Twoja czupryna znacznie się przerzedza? Masz w rodzinie kogoś kto wcześnie wyłysiał? Straciłeś znaczną ilość włosów, co powoduje Twój dyskomfort? Zadajesz sobie pytanie czy łysienie można leczyć? Generalnie odpowiedź na tak postawione pytanie jest pozytywna, jednak należy mieć świadomość, że łysienie może mieć różne podstawy i w zależności od przyczyn lekarz – trycholog, specjalista w dziedzinie włosów zaleci stosowną kurację.

 

Centrum tychologiczne to miejsce, gdzie można znaleźć doświadczonych lekarzy – specjalistów, którzy postawią diagnozę, co do rodzaju łysienia na podstawie wywiadu i analizy włosa, będą też mogli zaproponować stosowne leczenie. Przyczyn łysienia może być bowiem wiele.
Jedną z najczęstszych jest łysienie androgenowe, dziedziczna przypadłość, która jest przyczyną wypadania włosów u większości mężczyzn i części kobiet. Ten rodzaj łysienia związany jest z nadwrażliwością organizmu na pochodną męskiego hormonu płciowego – dihydrotestoseron. Takie łysienie przejawia się nie tyle wypadaniem włosów, co ich zanikaniem. Dihydrotestosteron wpływa na mieszki włosowe, które zaczynają produkować cieńsze i krótsze włosy, a z czasem zaczynają zanikać. W tym przypadku istnieje kilka możliwości leczenia, od przeszczepu włosów po leki zawierające substancję blokujące powstawanie dihydrotesosteronu.

 

Jednak łysienie androgenowe to nie jedyny powód zaniku włosów. Ich wpadanie może być także jednym z objawów innych chorób organizmu. Jego przyczyną może być cukrzyca, gruźlica, łuszczyca, toczeń rumeniowany a nawet zapalenie płuc i wiele innych. W takim przypadku odpowiednio postawiona diagnoza będzie wiązała się z podjęciem leczenia chorób, które doprowadziły do łysienia.

 

Łysieć można także z powodu stresu, zmartwień czy traumatycznych doświadczeń życiowych. W tym przypadku także szczególnie ważne jest usunięcie przyczyny łysienia, aby przestały pojawiać się psycho – somatyczne objawy złego samopoczucie mentalnego.

 

Łysienie może nastąpić także w wyniku niedoboru białka, czy innych składników odżywczych, w takiej sytuacji ważne jest zapewnienie organizmowi brakujących mikroelementów. Palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu to kolejne powody, dla których mogą wypadać włosy, dlatego odstawienie używek czasem może w znaczący sposób zredukować kolejny z objawów ich szkodliwości.

 

Jak widać może być wiele przyczyn powodujących łysienie od prawidłowo postawionej diagnozy zależy odpowiednie leczenie tej przypadłości, właśnie dlatego tak ważne jest, aby znaleźć się pod opieką wykwalifikowanego specjalisty.